معرفی گروه زبان روسی

 

معرفی گروه

 
یکی از ابزارهای مهم تعامل ملت ها زبان است که نقش مهمی در گسترش روابط و آَشنایی با فرهنگ و اقوام ملل گوناگون دارد. در این میان آموزش آکادمیک زبان در دانشگاه ها عاملی تأثیرگذار است. در سال های اخیر آموزش زبان روسی در کشورمان روند روبه رشدی داشته و در دانشگاه های مختلف این رشته تأسیس شده و یا در حال تأسیس می باشد.

زبان شیوا، زیبا و غنی روسی از جمله زبانهای پر گویشور دنیاست و آثار جاودانه ادبی و هنری قوم روس در قرون متمادی لحظات به یاد ماندنی را برای دوستداران ادب و فرهنگ ملل رقم زده است. کشور عزیز ما ایران به واسطه همسایگی با روسیه، روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را با این کشور تجربه نموده است و این امر بررسی زبان و فرهنگ روسی را در چشم انداز توسعه روابط با همسایه شمالی ضروری تر نموده است.

آموزش زبان روسی در دانشگاه های ایران گامی مهم در گسترش روابط فرهنگی و تمدنی با روسیه است؛ بدین ترتیب عرصه گسترش روابط از سیاست و اقتصاد به فرهنگ نیز توسعه داده می شود.

چرا روسی بیاموزیم؟ لازم است آگاهی دو ملت ایران و روسیه از آثار ادبی یکدیگر افزایش یابد. با تمام تلاشی که تا امروز شده است شمار آثار ترجمه به دو زبان بسیار ناچیز است.

زبان روسی از جمله هفت زبان رایج و زنده دنیا است که با یادگیری این زبان و تسلط بر آن امکان برقراری ارتباط با جمعیت کثیری از مردم دنیا فراهم می شود.

زبان روسی زبان نویسندگان و هنرمندان برجسته روسی است که از آن میان می توان به تولستوی، چایکفسکی اشاره کرد. ادبیات هر کشوری منعکس کننده فرهنگ، هنر و تاریخ ملت هاست و زبان وسیله انتقال فرهنگ و تمدن آن کشور است.

یادگیری زبان روسی در برقراری ارتباطات تجاری و افزایش فرصتهای شغلی می تواند مؤثر باشد.

از طریق یادگیری روسی می توان با آداب و رسوم، دیدگاه ها وعلائق مردم کشورهای روسیه، بلاروس، اوکراین و دیگر کشورهای مشترک المنافع آشنا شد.

گروه زبان روسی دانشگاه شهید بهشتی فعالیت آموزشی خود را از سال 1389 با پذیرش 20 دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز کرده است. هم اکنون این گروه در مقطع کارشناسی سه دوره دانشجو پذیرفته است و وضعیت کمی دانشجویان این رشته به قرار زیر است:
 
مقاطع تحصیلیسال ورودیتعداد دانشجویان

کارشناسی

1389 19 نفر
1390 20 نفر
1391 21 نفر
 
                                                 مدیران گروه زبان روسی
 
ردیفنام و نام خانوادگیتاریخ شروعتاریخ خاتمه
1 دکتر  زهرا محمدی 1389 1391
2 دکتر فاطمه نظری 1392/07/09 تاکنون
 
در همین راستا گروه زبان روسی با برقراری ارتباط با دانشگاه‏های روسیه و سایر مراکزعلمی معتبر کشورهای آسیای مرکزی، سعی در ارتقاء سطح آموزش این زبان در مقاطع تحصیلی دارد.
 

اعضای هیات علمی مدعو گروه زبان روسی

 
 
ردیفنام و نام خانوادگیرشتهمرتبهتلفن
1 دکتر سید حسین زهرایی زبان روسی استاد 29902484
2 دکتر بهرام زینالی زبان روسی دانشیار 29902484
3 دکتر علی مدائنی زبان روسی استادیار 29902484
4 دکتر آبتین گلکار زبان روسی استادیار 29902484
 
 

 

 
JoomShaper